- 1-100 թվերը գրելիս քանի՞ անգամ պետք է օգտագործես 0 թվանշանը:
Պատ.11
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:
2800։ 700 x (25 + 3 x 25): 40 =10
(25 + 3 x 25)=100
2800:700=4
4×100=400
40:400=10
5600 : 80 + (90 x 30 – 50 x 4) =2570
90×30=2700
50×4=200
2700-200=2500
5600:80=70
70+2500=2570
50 x 200 – 1000 : (20 x 50 ) =9999
20×50=1000
1000:1000=1
50×200=10000
10000-1=9999
6000 : (120 : 2 ) + 700 x 70 =49100
120:2=110
6000:60=100
700×70=49000
100+49000=49100
- Կազմի՛ր արտահայտություններ և հաշվի՛ր դրանց արժեքը:
Ա. Հաշվի՛ր 150 և 280 թվերի գումարի և 140 -ի տարբերությունը:
150+280-140=290
Բ. 270 և 90 թվերի տարբերությունը մեծացրո՛ւ 460-ով:
(270-90)+460=840
Գ. Գտի՛ր 140 և 90 թվերի տարբերության կրկնապատիկը:
(140-90)x2=100
Դ. Հաշվի՛ր 540 և 180 թվերի գումարի և 220-ի տարբերությունը:
(540+180)-220=500
- Արտահայտի՛ր
Ա. Րոպեներով
1 ժամ 5 ր =65 ր
1 ժամ 20 ր =80 ր
2 ժամ 10 ր =130 ր
4 ժամ 15 ր =255 ր
Բ. Ժամերով
60 ր =1 ժ
75 ր =1 ժ, 15 ր
130 ր =2 ժ, 10 ր
150 ր =2 ժ, 30 ր
Գ. Շաբաթներով
10 օր =1-3
15 օր =2-1
23 օր =3-2
30 օր =4-2
Դ. Օրերով
1 շաբաթ 3 օր =10
2 շաբաթ =14
2 շաբաթ 2 օր =16
3 շաբաթ 5 օր =26
- Նշի՛ր այն դատողությունները, որոնք ճիշտ են.
Ա. Ցանկացած երկնիշ թիվ մեծ է ցանկացած միանիշ թվից; Այո
Բ. Ցանկացած եռանիշ թիվ մեծ է ցանկացած երկնիշ թվից:Այո
Գ. Ցանկացած եռանիշ թիվ մեծ է 300-ից:Ոչ
Դ. Ցանկացած միանիշ թիվ փոքր է 10-ից:Այո
6․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Խանութը ստացավ երկու արկղ բաժակ։ Առաջին արկղում կար 28 բաժակ, երկրորդ արկղում՝ 2 անգամ ավելի։ Դրանից վաճառվեց 35 բաժակ։ Քանի՞ բաժակ մնաց խանութում։
Լուծում
2×28=56
56-35=21
28+21=49
Պատ․՝49
Բ․ Սրճարանը ստացավ երեք տուփ թխվածքաբլիթ։ Առաջին տուփում կար 60 թխվածքաբլիթ, երկրորդ տուփում՝ 2 անգամ քիչ, քան առաջին տուփում։ Երրորդ տուփում կար այնքան թխվածքաբլիթ, որքան առաջին և երկրորդ տուփերում միասին։ Դրանից վաճառվեց 100 թխվածքաբլիթը։ Քանի՞ թխվածքաբլիթ մնաց։
Լուծում
60:2=30
60+30=90
60+30+90=180
180-100=80
Պատ․՝80
Գ․ Հողամասից առաջին օրը հավաքեցին 50 կգ կաղամբ, իսկ երկորդ օրը՝ 3 անգամ ավելի։ Հավաքած կաղամբից 70 կգ ուղարկեցին խանութ, իսկ մնացածը՝ մանկապարտեզ։ Ինչքա՞ն կաղամբ ուղարկեցին մանկապարտեզ։
Լուծում
3×50=150
50+150=200
200-70=130
Պատ․՝130 կգ
7․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
657 + 184 = 700 + 130 + 11 = 830 +11 = 841
438 + 159 = 500+80+17=580+17=580+17=597
357 + 485 = 700 + 130 + 12 = 830 + 12 = 842
347+ 128= 400 + 60 + 15 = 460 + 15 = 475
274 + 349 = 500 + 110 + 13 = 610 + 13 = 623